26th Annual Staley Math Tournament Winners

Middle and high school students from Catawba, Caldwell and Alexander counties participated in the recent 26th annual Jeanette L. Staley Mathematics Tournament sponsored by Catawba Valley Community College.

09/09/2019

Foard HS Math Team

More than 300 students from 23 area schools competed in 7th grade, 8th grade, Math I, Math II, Math III and Advanced Math competitions held in the college’s Tarlton Complex. Results of the competition are as follows:

Middle School Team Competition:
1st Place: Jacobs Fork Middle School  
2nd Place: West Alexander Middle School  

High School Team Competition:
1st Place: Fred T. Foard High School  
2nd Place: Maiden High School

7th Grade Individual Winners:
1st Place: Madison Morgan, Northview Middle School
2nd Place: Blake Powell, Jacobs Fork Middle School
3rd Place: Anderson Montes, Newton Conover Middle School
4th Place: Jenna Carlisle, Maiden Middle School
5th Place: Addison Fuller, Maiden Middle School

8th Grade Individual Winners:
1st Place: Meredith Smith, Jacobs Fork Middle School
2nd Place: Michael D. Brown, West Alexander Middle School
3rd Place: Makenzie McConnell, River Bend Middle School
4th Place: Kevin Brown, Maiden Middle School
5th Place: John Winters, Newton Conover Middle School

Math I Individual Winners:
1st Place: Josh Elkins, Fred T. Foard High School
2nd Place: Katie Whalen, Fred T. Foard High School
3rd Place: Liam Cuppett, Maiden High School
4th Place: Kaili Sigmon, Newton-Conover High School
5th Place: Clint Powers, Northview Middle School

Math II Individual Winners:
1st Place: John Miller, Maiden High School
2nd Place: Brigman Potocki, Discovery High School
3rd Place: Felicia Caponero, Bunker Hill High School
4th Place: Caroline Deal, Alexander Central High School
5th Place: Sophie van de Klasnorst, South Caldwell High School

Math III Individual Winners:
1st Place: Annie Luong, Hickory High School
2nd Place: Hailey Matlock, Maiden High School
3rd Place: Maken Kailakh, Fred T. Foard High School
4th Place: Allie Ezell, Discovery High School
5th Place: Ivy Fortner, Alexander Central High School

Advanced Math Individual Winners:
1st Place: Obblivignes Kandianadevi Venkataramon, Challenger Early College
2nd Place: Kayla Rutter, South Caldwell High School
3rd Place: Jonathan Bennett, Hickory High School
4th Place: Ben Harris, Newton-Conover High School
5th Place: Benjamin Hinshaw, Newton-Conover High School

 

# # #

Share This